СТВОРЕННЯ НОВИХ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ПІДВИЩЕННЯ ЗНОСОСТІЙКОСТІ ДЕТАЛЕЙ АВТОМОБІЛІВ
Лабораторія поверхневого зміцнення деталей автомобільного транспорту займається отриманням захисних покриттів на деталях циліндро-поршневої групи, коробки зміни передач та заднього мосту.
Для зміцнення деталей автомобільного транспорту, що працюють в умовах підвищених температур та постійного тертя, використовуються захисні покриття на матеріалах з вмістом вуглецю та легуючих елементів.
Для підвищення зносостікойсті і корозійної стійкостіконсткі конструкційних матеріалів були отримані покриття на базі карбідів та боридів. Для корозійностійких і жаростійких покриттів насичення поверхонь конструкційних матеріалів проводилось за допомогою: алітування, молібденування, ванадіювання, хромування, вольфрамування.
Дослідно–промислова установка ДДТУ–10 для насичення поверхонь конструкційних матеріалів складається з наступних систем: газове обладнання, контейнера для насичення та поверхонь та обладнання для контролю та регулювання технологічного процесу отримання покриттів в умовах саморозповсюджуваного високотемпературного синтезу.
Дослідно–промислова установка ДДТУ–10
Для дослідження структури та фазового складу покриттів використовуються: металографічний мікроскоп Neophot-32, растровий мікроскоп РЕМ-106и, машина тертя СМЦ-1.
Дослідження товщини отриманих захисних покриттів проводяться на циліндричних зразках діаметром 10–15 мм. Визначення товщини покриття здійснюється на поперечних шліфах на металографічному мікроскопі «Neophot–32».
Neophot–32
Для виявлення мікроструктури покриттів, отриманих на технічному залізі та сталях, використовується 5 %–спиртовий розчин пікринової кислоти в етиловому спирті.
Для дослідження рельєфу поверхні об'єктів в твердій фазі і визначення кількісного і якісного елементного складу отриманих покриттів за допомогою методу рентгенівського мікроаналізу використовується растровий вимірювальний електронний мікроскоп з камерою низького вакууму мікроскоп РЕМ-106и
Растровий мікроскоп РЕМ-106и
Для дослідження фазового складу покриттів використовуються рентгенівська установка ДРОН–3, що працює спільно з обчислювальним комплексом за програмою «АРФА».
Рентгенівська установка ДРОН–3
Мікротвердість по товщині покриттів вимірюється на мікротвердомірі ПМТ–3 методом вдавлювання у матеріал алмазного наконечника Віккерса з квадратною основою чотиригранної піраміди з кутом при вершині 1360, що забезпечує геометричну і механічну подобу відбитків по мірі заглиблення індентора під дією навантаження.
Мікротвердомір ПМТ–3
Дослідження отриманих зносостійкості захисних покриттів. проводяться на машині тертя СМЦ-2
Машина тертя СМЦ-2